Parafia Opatrzności Bożej w Strzelcach Wielkich

Pielgrzymka do sanktuariów Polski południowo-wschodniej

W dniach 25 / 26 czerwca 2013 r.  52 osobowa grupa z parafii Strzelce Wielkie uczestniczyła w pielgrzymce autokarowej do sanktuariów południowo-wschodniej Polski.

TUCHÓW – Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie stróżami łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej są Ojcowie Redemptoryści, stało się początkiem naszego pielgrzymowania. Tu z udziałem wszystkich pielgrzymów (fot. 1,2) została odprawiona Msza święta kościele przed cudownym Obrazem (fot. 3) w intencjach pielgrzymów.

JODŁOWA – Sanktuarium Dzieciątka Jezus nazywane jest polskim Betlejem. We wspólną modlitwę „Anioł Pański” odmówioną przed cudowną figurką Bożej Dzieciny (fot. 4)  znajdującą się w głównym ołtarzu włączyliśmy intencje naszych bliskich, naszych rodzin.

DĘBOWIEC – Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej zwane polskim La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r., rok po ogłoszeniu dekretu o prawdziwości objawienia w La Salette. Ks. Misjonarz przedstawił historię sanktuarium: kościoła, kaplicy M. B. Saletyńskiej oraz Kalwarii Saletyńskiej (fot. 5 – 11).

FOLUSZ – Tu posililiśmy się, by wzmocnić nasze siły na dalsze pielgrzymowanie. Posiłkowi towarzyszyła radość z udanych połowów (fot. 12–14).

DUKLA – Pustelnia Św. Jana z Dukli – lata spędzone tu na puszczy były swoistym przygotowaniem do życia w klasztorze. Droga do pustelni nie jest łatwa (fot. 15 – 20). Ale wszyscy dotarli do celu (fot. 21 – 24). W miejscu, w którym miał przebywać młody pustelnik stoi dzisiaj murowany kościółek, który jak wszyscy wierzą jest duchowym spadkiem po Św. Janie. Głęboka cisza otaczająca to święte miejsce przyciąga licznych pielgrzymów i turystów szukających wewnętrznego pokoju a piękne krajobrazy wynagradzają trud drogi (fot. 25 – 29).

MIEJSCE PIASTOWE – Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Ks. Bronisława Markiewicza. Świątynia na „Górce” (fot. 32) powstała u początku lat trzydziestych XX wieku (ołtarz główny kościoła – fot. 30, płaskorzeźba Bł. Bronisława Markiewicza – fot. 31) otaczana jest troską Księży ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła  (Michaelici).

MYCZKOWCE – Ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej był miejscem nocnego odpoczynku. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy wspólna modlitwą w kaplicy (fot. 33). Na terenie ośrodka zwiedziliśmy Centrum Kultury Ekumenicznej z miniaturami budowli cerkiewnych (fot. 34 – 37) oraz ogród biblijny (fot. 38 – 44).

SOLINA – Zapora i elektrownia wodna to wspaniałe miejsce relaksu i wypoczynku. Nawet padający deszcz nie zniechęcił nas do podziwiania piękna przyrody (fot. 45 – 48) i do wypłynięcia na wody Zalewu Solińskiego ( fot.  49 – 50).

KALWARIA PACŁAWSKA – Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej – „Słuchającej” to miejsce omodlone i wpisane w serca pielgrzymów. Od ponad trzech stuleci rzesze pielgrzymów spieszą na Kalwarię, która urzeka pięknem i dostojeństwem (fot. 51 – 55). O. Franciszkanin przybliżył nam historię Sanktuarium i klasztoru oraz rozsianych wśród lasów kalwaryjskich kaplic. Przed cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej została odprawiona Msza święta w intencjach pielgrzymów i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

W naszym pielgrzymowaniu pokonaliśmy ponad 1100 km, szczęśliwie wróciliśmy do domów, ubogaceni poznaniem nieznanych nam dotąd miejsc religijnych i uroczych krajobrazów naszej ojczystej ziemi.

Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom pielgrzymki za wspólne pielgrzymowanie; Eucharystie i modlitwy, za radość i pogodę ducha, za życzliwość i wzajemne wsparcie w trudach drogi. Bóg zapłać!       
                                                                                                                 Ks. Proboszcz